';

Balandžio 27 – gegužės 12 dienomis Vilniuje ir Ukmergėje vyks tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Šių metų festivalis kvies patirti pasaulį per judančio kūno kalbą: keliaudama po šiuolaikinio šokio renginius, festivalius ir premjeras festivalio komanda ieškojo kūrėjų, kurie atlieptų dabartį, reflektuotų pasaulyje vykstančius procesus, tokius kaip klimato kaita, socialiniai, kultūriniai ir politiniai reiškiniai, meno ir juoko galia.

Kitas svarbus aspektas kuriant programą, buvo kūrėjų choreografinė kalba, vertybės bei politinės ir socialinės pozicijos. Tai choreografai, kurių darbai jau dabar daro įtaką šiuolaikinio šokio raidai, didina šokio prienamumą skirtingoms socialinėms grupėms, kuria saugią erdvę dialogui ir griauna nusistovėjusius stereotipus. Įdomu tai, kad festivalio žiūrovai choreografus galės ne tik jausti salėje, bet kai kuriuos išvysti ir ant scenos. 

Festivalį atidarysiantis graikas Christos Papadopoulos, choreografinius raumenis užsiauginęs dirbdamas su garsiausiu šių laikų Graikijos režisieriumi – Dimitrijumi Papayouanu, subtiliai nagrinės ledynų pokyčius. Argentinietė Ayelen Parolin publikai prisistatys per drąsą naudoti humorą. Šiuolaikiniame šokio pasaulyje labai mažai choreografų išdrįsta humorą perkelti į sceną – žiūrovų laukia unikali patirtis. Kita charizmatiška choreografė Cherish Menzo, kurios darbai jau apdovanoti pagrindiniais teatro prizais Nyderlanduose, šoks du savo kūrinius, aiškiai pasisakančius už žmonių teises. Cherish kvestionuoja normas ir kuria visatas, kuriose pagrindinę vietą užima juodas kūnas.

Frederic Gravel, Kanados šokio roko žvaigždė, kūrybiškai apjungs tekstą, gyvą muziką ir judesį sau būdingu energingu, necenzūruotu ir brutaliai nuoširdžiu stiliumi. Gravelas įelektrins publiką rokenroliškai seksualiu ir aktualiu šokiu. 

Pas Lietuvos publiką grįš praėjusio festivalio metu itin šiltai publikos sutikti portugalas Marco da Silva Ferreira ir lietuvis, kuriantis Prancūzijoje – Dovydas Strimaitis – pilni gyvybiškos energijos šie kūrėjai rituališkai šoks iki sprogimo kiekvienas savo temose. 

Programoje dar du lietuviški akcentai: choreografo Luko Karvelio šiuolaikinis žvilgsnis į baltų mitologijąJūratės ir Kastyčio legendą ir Lietuvos bei Ukrainos garso kūrėjų ir šokėjų jungtinis darbas – spektaklis NEMIGA, sukurtas raketų apšaudomame Lvove, nuo karo pavojų pasitraukus į Paryžių ir būdraujančioje bei pagalbą teikiančioje Lietuvoje.

Pasaulines tendencijas reziumuos choreografas Benjamin Kahn, tikintis, kad šokis ir choreografija yra galingi politiniai įrankiai, perpildytą žmonijos iššūkių skalę perteiks pasitelkęs nuostabią pernykščio festivalio publikos simpatiją Sati Veyrunes ir radikalią raiškos priemonę – šauksmą.  

Būdamas didžiausiu tokio pobūdžio renginiu Baltijos šalyse, NBŠ atlieka trigubą misiją: informuoti, edukuoti ir telkti šokio menu besidominčius žmones.

Nuo 1997 m. festivalio rengėjai publikai pristatė trupes iš visų Šiaurės ir Baltijos šalių, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Belgijos, Izraelio, Kanados, Slovėnijos, Serbijos, Rusijos, Baltarusijos, Kazachstano, Lenkijos, Šveicarijos, Graikijos, Pietų Korėjos, Libano, Portugalijos, Taivano, Kinijos, Senegalo, Brazilijos, Nyderlandų, Žaliojo kyšulio salų. Iš viso „Naujajame Baltijos šokyje” dalyvavo daugiau kaip 250 trupių iš 35 pasaulio valstybių, kurios parodė per 470 šokio spektaklių.

Festivalio rengėjai džiaugiasi savo programoje galėję pristatyti tokias trupes kaip Nacionalinis Marselio baleto teatras (Prancūzija),  Dimitris Papaioannou (Graikija), Catherine Gaudet (Kanada), Eun-Me Ahn (Pietų Korėja), Yoann Bourgeois (Prancūzija), Marlene Monteiro Freitas (Portugalija), Oona Doherty (Airija), Euripides Laskaridis ir Osmosis (Graikija), „Les Ballets C de la B” (Belgija), Nyderlandų šokio teatras II (Nyderlandai), Club Guy and Roni (Nyderlandai), Cloud Gate šokio teatras (Taivanas), Compagnie Marie Chouinard (Kanada), Louise Lecavalier (Kanada), „La La La Human Steps” (Kanada), „Cullbergballet” (Švedija), „Aterballetto” (Italija), Liquid Loft (Šveicarija), „Kibbutz” šokio trupė (Izraelis), Russello Maliphanto trupė (Jungtinė Karalystė), Lotaringijos baletas (Prancūzija), Danish Dance Theate (Danija) ir kitas.

Festivalio organizatoriai: Lietuvos šokio informacijos centras ir Vilniaus festivaliai. 

Festivalio vadovai:
1997 – 2016 m. Audronis Imbrasas
Nuo 2017 m. Gintarė Masteikaitė